TichaDohoda.cz » Tichá dohoda

Tichá dohoda

Tichá dohoda I. - biografie

Indie/rock/alternative

Tichá dohoda, jejíž název je inspirován českým překladem slavného románu a filmu Elii Kazana „The Arrangement“, vznikla v roce 1986 a založili ji zpěvák, kytarista, skladatel a textař Dan Šustr, který si již předtím prošel angažmá v známých pražských rockových skupinách jako První liga, Dr. Max, , Půl Tváře, Bossanova či Marlene a bubeník legendární punkově-novovlnné skupiny Letadlo, která byla zakázána tehdejším socialistickým režimem v souvislosti se známým tažením proti nové vlně, Jiří Šimeček (dnes Toyen). Třetím v první sestavě byl basista Zdeněk Marek, známý rovněž jako herec - hrál např. ve filmech „Pražská pětka“ a „Vrať se do hrobu“. Zdeněk v té době pracoval v Knihkupectví Karla Čapka v Žitné ulici a díky jeho „podpultovému“ přísunu tehdy nedostatkové literatury se Danovi dostala do rukou i kniha Tichá dohoda – a podle ní vznikl název skupiny.

O něco později přistoupil do kapely ještě kytarista Jan Hájek (později Jižní pól), s nímž se Dan Šustr seznámil dříve ve skupině Karla Vavřínka Půl Tváře, který zde převzal hlavní kytaru a uvolnil Danovi ruce pro pozici zpěváka.

Hudebními vzory skupiny byly v té době britské alternativní rockové soubory jako The Cure, Joy Division, New Order, The Smiths, Big Country či U2.

Po Šimečkově odchodu ze zdravotních důvodů nastoupil na jeho místo bubeník Pavel Špaček (toho Jirka za sebe sám doporučil).

V této sestavě Tichá dohoda odehrála několik koncertů (klub Na Chmelnici, KD Opatov, KD Litochleby, klub Klubko Kladno, Rockfest 1987) a natočila demo-kazetu „Zlatý Grál“ (1987). O rok později se skupina kvůli osobním neshodám rozešla.

Tichá dohoda pokračovala cca o rok později dál již se zpěvačkou Blankou Šrůmovou. Jan Hájek hrál ve skupině Jižní pól (natočil s nimi jejich jediné album „Jižní pól“ 1991) a Zdeněk Marek a Pavel Špaček vytvořili s Američanem, žijícím tou dobou v Praze, Jamesem „Huckelberrym“ Dirtem skupinu „Dirty Pictures“ a vydali jediné album „Escape from Sloppy Lake“. Po odjezdu Hucka do USA skupina ukončila svoji činnost.

Podporujeme