Tichá dohoda
Tichá dohoda - biografie
Indie/rock/alternative
Tichá dohoda, jejíž název je inspirován českým překladem slavného románu a filmu Elii Kazana „The Arrangement“, vznikla v roce 1986 a založili ji zpěvák, kytarista, skladatel a textař Dan Šustr, který si již předtím prošel angažmá v známých pražských rockových skupinách jako První liga, Dr. Max, Půl Tváře, Bossanova či Marlene a bubeník legendární punkově-novovlnné skupiny Letadlo, která byla zakázána tehdejším socialistickým režimem v souvislosti se známým tažením proti nové vlně, Jiří Šimeček (později Toyen). Třetím v první sestavě byl basista Zdeněk Marek, známý rovněž jako herec - hrál např. ve filmech „Pražská pětka“ a „Vrať se do hrobu“. O něco později přistoupil ještě kytarista Jan Hájek, s nímž se Dan Šustr seznámil dříve ve skupině Půl Tváře.
Tichá dohoda nejprve hudebně vycházela z britské alternativní poprockové scény 80. let (The Smiths, The Cure, U2) a kořenů rockové hudby 6. a 70. let, ale posléze si vytvořila vlastní osobitý styl kytarového písničkářství a nebála se ani zvukově a stylově experimentovat s elektronikou. Za svoji aktivní kariéru vytvořila mnoho dnes již „zlidovělých“ hitů (Marioneta, Večírek osamělých srdcí, Kotva a kříž či Tulák po hvězdách).
Všechny tyto vlivy a inspirace dobře vyjadřují coververze písní natočených v rámci projektu The Soulmates Tribute Project (album Kladno – Manchester – 2014) anebo v titulní skladbě 6. řadového alba „Hlasitá revoluce“ (2017).
Po Šimečkově odchodu nastoupil na jeho místo bubeník Pavel Špaček. V této sestavě Tichá dohoda odehrála několik koncertů (KD Opatov, KD Litochleby, klub Klubko Kladno, Rockfest 1987) a natočila demo-kazetu „Zlatý Grál“ (1987). O rok později se skupina kvůli osobním neshodám rozešla. Jan Hájek hrál se skupinou Jižní pól s níž natočil její jediné album, Zdeněk Marek s Pavlem Špačkem pak spolu dále hráli ve skupině Dirty Pictures.
V roce 1988 se Dan seznámil se zpěvačkou a hráčkou na klávesové nástroje Blankou Šrůmovou, která mj. hrála na klávesy ve skupině Josefa „Pepy“ Vondráška Jižní pól (de facto autorském pokračování Letadla). Počáteční spolupráce na původně zamýšleném studiovém projektu dvojice „á la Eurythmics či Roxette“ (SP „Nać tě mám/Hombre – Supraphon 1989 s hostující rytmikou Davidem Kollerem na bicí a Vladimírem „Gumou“ Kulhánkem na baskytaru) přerostla po příchodu basisty Pavla Krtouše a bubeníka Miroslava Fözöho díky potřebě živého hraní v roce 1990 v regulérní kapelu.
Debutové album „Chci přežít“ vychází v roce 1990 jako první album v tehdejším Československu pouze na novém médiu CD a natáčí ho vedle Dana, Blanky a Pavla ještě jako host a studiový hráč bubeník František Hönig (s nímž Tichá dohoda ještě později studiově spolupracovala koncem devadesátých let – mj. natáčel opět jako host album „Válcovna vkusu, s.r.o.“).
V roce 1991 po rozpadu Jižního pólu přichází na bubenický post David „Dáda“ Uher, který s Tichou dohodou natáčí dnes kultovní album Underpop (to pro změnu zase jako jediné – kromě prvního supraphonského singlu - vyšlo rovněž na vinylovém LP).
V roce 1993 přichází na místo bubeníka Jaroslav Kvasnička a s ním Tichá dohoda natočí první český „unplugged“ záznam a CD („UnplugGag“ – 1993) a syrově rockové šedivé album bez názvu „untitled“ a absolvuje smršť koncertů (koncert s pořadovým číslem 1000 se odehrál v roce 1997), které vedou k vyčerpání a odchodu rytmiky počátkem roku 1994. Na jejich místo na půl roku „zaskočí“ rytmická sekce uvolněná po ukončení činnosti doprovodné skupiny zpěvačky Moniky Načevy bubeník Vladimír Pecha a basista Michal Koval.
Rok 1995 je příchodem nové rytmiky bubeníka Marka Kopeckého a basisty Aleše Zenkla. Dan v té době začíná experimentovat s elektronikou, samply a midi stopami vedenými počítačem (ATARI). V této sestavě vzniká umělecky nejvyspělejší album skupiny „La Décadance“, na němž jsou skladby jako „Kde spí nadělé“, „Saint-Tropez“, „V zajetí slov“ či „Dealer“ a které svojí koncepcí i zvukem vzbudilo nevoli ze strany gramofonových firem a Tichá dohoda byla nucena si následují 2 CD vydat sama na vlastním labelu Illegal records ve spolupráci s nezávislou firmou Aion A.D. (Blanka & the Shroom Party – „Psychoerotic Cabaret“ a „Tichá dohoda Live in Lucerna Music Bar“ – obě 1997). Poslední řadové album „Válcovna vkusu, s.r.o.“ natočila Tichá dohoda v roce 1998. O rok později - v roce 1999 však byla činnost skupiny přerušena dramaturgickým nátlakem gramofonových firem, aby se zpěvačka vydala na sólovou dráhu, což se nakonec stalo v roce 2000, když Blanka skupinu poprvé opustila (sólové album „Neviditelná“ – Sony 2000). Dan Šustr se vrátil k mikrofonu a s ostatními hudebníky založil vedlejší projekt 2Wings, kde psal své texty v angličtině. Díky změnám na gramofonovém trhu a pádu monopolu majors si založil vlastní label Pop Dissident Records, na němž vyšly všechny jeho další skladatelské a producentské počiny (včetně nových alb Tiché dohody).
V roce 2011 – u příležitosti 25. výročí založení skupiny – uspořádala Tichá dohoda slavnostní koncert, z nějž pochází i živé dvojalbum live CD „25 let největší hity – live!“ (Pop Dissident Records 2012). CD obsahuje průřez její dosavadní tvorbou a přineslo všechny hity, milníky a některé rarity za 25 let existence skupiny.
V roce 2012 pak ještě odjela sérii koncertů. Blanka Šrůmová však odešla ze skupiny podruhé v roce 2014. Díky dalšímu vedlejšímu projektu Dana Šustra The Soulmates Tribute Project, který natáčel coververze oblíbených skupin a interpretů, kteří ovlivnili Šustrovu celoživotní tvorbu nebo s nimiž hudebně souzněl (Neil Young, Led Zeppelin apod.), ale byla situace jiná než v roce 2000. Šustr měl navíc vlastní label, takže už mu nikdo nemohl zakazovat nebo nevydat jeho nahrávky. Projekt The Soulmates TP opět tvořili ostatní hudebníci z Tiché dohody již se zpěvačkou Zuzanou Vintrovou, kterou Dan Šustr objevil v roce 2012. Protože v době opakovaného odchodu Blanky bylo roztočené druhé album The Soulmates TP a znělo – dle producentových slov – „proklatě“ dohodovsky (covery 80-90kových skupin Joy Division, The Smiths nebo Oasis), padla nabídka Zuzaně nastoupit na uvolněný pěvecký post v TD a logickým vyústěním bylo vydání alba „Kladno – Manchester“ již pod hlavičkou Tiché dohody s podtitulem The Soulmates Tribute Project – vol. 2. (Pop Dissident Records 2014).
V roce 2016 pak skupina natočila hybridní album „ACHTUNG 30!“, které přineslo 3 nové původní skladby včetně titulní písně, která slaví 30 let Tiché dohody na scéně a rádiově úspěšnou píseň „Zas pryč tě tvý nohy táhnou“. Jako bonus jsou zde 4 živé verze klasických písní TD (mj. Cizí pohled, Vánoce osamělých srdcí a Tulák po hvězdách) s novou zpěvačkou.
V roce 2017 vydala Tichá dohoda své 6. řadové studiové album „Hlasitá revoluce“ (Pop Dissident Records 2017).
V roce 2020 vydala elektronický singl „Hranice“.
V roce 2022 u příležitosti 30. výročí vydání skladby Marioneta (poprvé vyšla na albu Underpop v roce 1992) natočila výroční verzi skladby (spolu s akustickou verzí dalšího klasického hitu Vánoce osamělých srdcí). Obě skladby jsou ke slyšení a vidění pouze na oficiálním YouTube kanálu skupiny, včetně dokumentu o historii písně Marioneta). Původně plánovaná výroční reedice celého alba UnplugGag a následné akustické turné v roce 2023 se nekonaly (opět) z důvodů na straně vydavatele (dříve Monitor/EMI, dnes Warner Music).
Ve skupině se rovněž vystřídala řada vynikajících hudebníků. Většina bývalých členů a spoluhráčů TD byli či jsou dnes členy našich špičkových skupin (Plastic People of the Universe, Kapela Hrůzy, Wanastovy Vjecy, Marie Rottrová, Neřež, Miro Žbirka apod.).
Diskografie – alba*:
- Zlatý Grál – 1987
- Chci přežít – 1990/reedice 1995 (I.)
- Underpop – 1992/reedice 2009 (II.)
- UnplugGag – 1993
- „untitled“ – 1994 (III.)
- La Décadance – 1995 (IV.)
- Live in Lucerna Music Bar – 1997
- Válcovna vkusu, s.r.o. – 1998 (V.)
- 25 let – Největší hity live! – 2012
- Kladno Manchester (The Soulmates Tribute project – vol. 2) – 2014
- Achtung 30! – 2016 (VI.)
- Hlasitá revoluce – 2017
*římská číslice označuje řadová alba s původním repertoárem
Tichá dohoda line-up
- Dan Šustr - zpěv, kytara, foukací harmonika
- Zuzana Vintrová – zpěv, kytara
- Michla „Sherry“ Šerák – basa
- Luboš Pavlík - bicí