TichaDohoda.cz » Letadlo

Letadlo

Letadlo - biografie

LETADLO (1981 – 1983)

"... s okamžitou platností pozastavujeme do odvolání činnost skupiny Letadlo..."
SZK ROH VHMP

Tento chmurný telegram obdržel 6. 12. 1982, v 18.30 do svých rukou bubeník skupiny Letadlo J. Šimeček. V té chvíli ještě nevěděl, že skupina v dubnu 1983 vzdá marný boj s komunistickým politicko-kulturním monstrem a po nechutných tahanicích na stránkách stranického tisku se odmlčí písničkou „Jižní pól“, jejíž název po necelém roce použije šéf skupiny Letadlo, Pepa Vondrášek, pro následující hudební projekt. Ale popořadě…

Hudební skupina Letadlo vznikla v září 1981. Její osou se stala silná individualita Pepy Vondráška, který byl zpěvákem, kytaristou, skladatelem hudby a autorem textů. Další členové skupiny Petr Václavek (baskytara), Ivo Heger (klávesy, kytara), Jiří Šimeček (bicí), velmi dobře sekundovali a mohla tudíž vzniknout skupina, která přinejmenším předstihla dobu. Základ tvořil vlastní repertoár, s čistými aranžérskými postupy, citlivý zpěv, který dohromady s výraznou rytmikou a výbornými civilními texty dokumentoval v tehdejší době osobitou a pro naší hudební scénu neobvyklou skupinu.

Její zařazení k Nové vlně není vlastně důležité, podstatné však je, že administrativní zásah tehdejších kulturně-politických kádrů způsobil, že zůstala do současnosti nedoceněna.

První koncert: Listopad 1982

Největší show: Chmelnice květen, Lidový dům září 1982

Nejznámější skladby: Jsem doma sám, Smějeme se ve městě, Sněhová královna, Jižní pól

Se skupinou na některých koncertech spolupracovali:
J. Křivka: kytara, J. Stehnová: zpěv, K. Klimentová: zpěv, I. Cifrinec: sax, L. Vlachová: zpěv

P.S.: Skupina se z nepochopitelných důvodů neobjevila v širších souvislostech naší hudební scény té doby, možná, že hudební redaktoři mají své stálé koně, k tomu je dobré připomenout, že…
…"jedna z nejoblíbenějších a posluchači nejaplaudovanějších skladeb skupiny Letadlo, byla píseň "Pražský výběr – fuj!" o jedné známé pražské skupině…"

J.Š.

Podporujeme